piątek, 2 września 2011

Test psychologiczny

Domi ostatnio ma etap poszukiwań. Szuka motywacji dla siebie i sięgnęła po książkę "Zmotywuj się" Tamary Lowe. Książka ta na początku ma test psychologiczny, który przy okazji zrobiłem dla siebie.

Spodziewałem się nieco innych wyników(WZZ - Wydajny, Zmienny, Zewnętrzny), ale z testu wyszło mi, że należę do grupy KSZ: Udoskonalacz (Kontaktowy, Stabilny, Zewnętrzny). Te ogólnie zdefiniowane cechy trochę mnie zaskoczyły, ale postanowiłem sprawdzić co to oznacza. O dziwo opis grupy bardzo do mnie pasował, podobdnie jak rzeczy, które pozytywnie i negatywnie wpływają na moją motywacje i działanie.

"Udoskonalaczy motywują: dostęp do wszystkich informacji i dostateczna ilość czasu, żeby je przeanalizować, kompetentni członkowie zespołu, uznanie osób wyżej postawionych, szczególne przywileje,wolność od kontroli, szczery szacunek.

Udoskonalaczy demotywują: napięte terminy, zbyt wiele osób przydzielonych do tego samego zadania, nagłe zmiany, zabieranie czasu wolnego czy przeznaczonego dla rodziny, dostrzegana nierówność."

Spodobały mi się też wskazówki dla ludzi spod znaku KSZ, a szczególnie jedna:

"Twój typ wręcz rozkwita pod okiem mentora. Porozmawiaj z osobami, które już osiągnęły to, do czego dążysz, i dowiedz się, jak to zrobiły. Poproś o pomoc i radę, jeśli na drodze napotkasz problemy."

W rożnych dziedzinach życia szukam mentorów. Staram się otaczać ludźmi, który potrafią wskazać odpowiednią ścieżkę do celu do jakiego dążę. W zamian staram się dawać swoją wiedzę i obiektywną ocenę. Wierzę, że jest trochę prawdy w słowach:


"(...) zawsze, w każdej chwili stanowimy pochodną pięciu ludzi, z którymi jesteśmy najbliżej związani"
Blanchard Ken, Hutson Don, Willis Ethan - Jednominutowy Przedsiębiorca

Przy okazji zaczęliśmy z Domi, zapisywać ważne dla Nas słowa.


4 komentarze:

  1. Mnie ostatnio poruszył tekst: "Jeśli nie ustalasz celów dla siebie, jesteś skazany na pracowanie przy osiąganiu celów kogoś innego" Brian Tracy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Prawda :) I większość ludzi tak własnie robi.

    OdpowiedzUsuń
  3. Możesz pożyczyć mi ten test?

    OdpowiedzUsuń