niedziela, 20 listopada 2011

Magnetyczna średnia

Zauważyliście, że w większości przypadków będąc w sklepie wybieramy produkty, które nie są najtańsze, ale również nie są najdroższe? Zazwyczaj wybieramy te "średnie".


Czytałem niedawno o ciekawym badaniu, w którym naukowcy sprawdzali wśród ludzi ilość pobieranego prądu. Jedni z badanych zużywali go więcej inni mniej. Naukowcy wyliczyli średnią i każdemu z badanych przekazali informacji o jego własnym zużyciu i o średniej w okolicy.

Po kilku tygodniach badanie powtórzono. Okazało się, że Ci którzy zużywali dużo prądu obniżyli swoje zużycie, a Ci którzy zużywali go mało (co było postawą zasługującą na pochwałę) zaczęli go zużywać znacznie więcej.

Przykładów na nasze dążenie do magnetycznej średniej można podać bardzo wiele. Podejrzewam, że każdy z nas podałby bardzo ciekawe sytuacje potwierdzające ten stan rzeczy.

Jeżeli jesteśmy w sytuacji kiedy powinniśmy walczyć z magnetyzmem średniej musimy sobie zakodować podstawową zasadę:

W TYM CO ROBIMY NIGDY NIE POWINNIŚMY RÓWNAĆ W DÓŁ

Dużo łatwiej byłoby, gdyby ludzie będący poniżej średniej byli o tym fakcie informowani, aby poprawić swoje nastawienie i działania. Natomiast ludzie powyżej nie powinni być świadomi tego, że wybiegają ponad przeciętność, gdyż to zabija w nich ducha walki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz