wtorek, 7 lutego 2012

Drobne rzeczy - chwila dla samego siebie.

Dziś idąc do pracy wstrząsnął mną(w sensie pozytywnym) pewien obraz.

Jak zwykle wyszedłem godzinę wcześniej, bo dojazd do pracy to czasochłonna czynność (szczególnie w Warszawie). Idąc między blokami, słuchałem audiobooka, ciesząc się z opadów drobnego śniegu i z mrozu, który pozwoli białemu puchowi przetrwać chwilę dłużej. Jak zwykle mój krok był dosyć szybki bo nie lubię się spóźniać (mimo, iż nikt nie wymaga ode mnie punktualności i nikt mnie z tego nie rozlicza).

Spojrzałem na zegarek i stwierdziłem, że zwykle o tej porze jadę już metrem. Przyśpieszyłem kroku  jednocześnie podnosząc wzrok i zobaczyłem małą dziewczynkę stojącą spokojnie na tym mrozie. Dziewczynka miała pewnie 11 lub 12 lat i pochylała się nad maską zielonego samochodu całego pokrytego śniegiem. Na masce z wielką radością palcem rysowała uśmiechniętą buźkę ozdobioną małym noskiem i całą masą piegów.


Nie mogłem uwierzyć jak tak prosta rzecz może sprawić człowiekowi tyle radości. Uświadomiłem sobie, że pędząc przez życie zapominamy o drobnych sprawach, które pozwalają nam osiągnąć wewnętrzną harmonię.

Myślę, że nie jestem odosobnionym przypadkiem w tej kwestii, ale nie pamiętam, kiedy ostatnio zatrzymałem się i zrobiłem coś ot tak, bo nagle poczułem ochotę zrobienia jakiejś pozornie niepotrzebnej rzeczy. Wszystko musi być zaplanowane, sharmonogramowane i zrealizowane z należytą starannością.

A tak naprawdę kiedy zignorujemy taką własną, mała potrzebę czujemy się sfrustrowani, zagonieni, wypaleni, czujemy, że nie kontrolujemy swojego życia, że wszystko jest robione pod dyktando jakichś czynników zewnętrznych. Skutkuje to często tym, że odreagowujemy ten brak w relacjach z innymi osobami.

A gdybyśmy się zatrzymali na tą jedną minutę, narysowali buźkę to nic by się nie stało. Nasze samopoczucie byłoby znacznie lepsze i na pewno znalazłoby to odzwierciedlenie w naszych działaniach. Na świat zewnętrzny, na innych ludzi możemy przecież wpływać tylko poprzez zmianę samych siebie, naszego zachowania, poprzez kształtowanie swojego charakteru - to jedyna rzecz jaką z całą pewnością możemy zrobić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz