czwartek, 9 lutego 2012

Książę - jak to wygląda współcześnie

Kojarzycie kim był Machiavelli? Większości ludzi kojarzy się on z czymś podstępnym, niemoralnym i złym.

Postanowiłem przeczytać jego książkę pod tytułem "Książę" i stwierdzam, że gość był patriotą, a zła sława, która do niego przylgnęła wynika z tego, że napisał "brzydką" prawdę o ludziach. Co ciekawe wg mnie prawda ta jest jeszcze bardziej wyeksponowana w dzisiejszym świecie.

Różnica jest taka, że nie ma już "dawnych" książąt i ich księstw. Ich miejsce zajęły państwa z prezydentami, kanclerzami i premierami na czele. Ale książąt doszukałbym się również w innych miejscach. Są nimi też właściciele przedsiębiorstw, prezesi, dyrektorzy itd.

My obywatele, pracownicy jesteśmy ich poddanymi i żołnierzami na wojnie współczesnej globalizacji, walki o wpływy i przede wszystkim "zachłannego kapitalizmu". Zwróciłem uwagę na jeden fragment, który przywiódł mi na myśl powszechne wykorzystywanie podwykonawstwa i "outsourcingu" modnego ze względu na swoją elastyczność i niskie koszty.


"Jeżeli ktoś chce państwo swe oprzeć na żołnierzu najemnym, nie osiągnie ani siły, ani bezpieczeństwa, gdyż żołnierz ten nie posiada ducha jedności i karności, jest przy tym ambitny i wiarołomny, zuchwały wobec swoich, tchórzem podszyty wobec wroga, nie ma ani Boga w sercu, ani wiary u ludzi. Póty cię żołnierz taki broni, póki ci nic nie grozi: jesteś przezeń grabiony podczas pokoju, by podczas wojny być ograbionym przez wroga. Wynika to stąd, że żołnierz najemny poza żołdem nie zna innych pobudek trwania na stanowisku: otóż pobudka taka nie wystarcza tam, gdzie chodzi o poświęcenie życia. Wojsko najemne chce być twoim wojskiem, póki nie rozpoczniesz wojny; gdy wojna wybuchnie, idzie w rozsypkę lub w ucieczkę."

Coś w tym jest. Jeszcze gorsze jest wojsko pomocnicze (podwykonawcy, sojusznicy itp) pomogą Ci, wejdą na Twój teren i już zostaną.

Zastanawiam się więc skąd u nas takie "ciągoty":

  • do budowania traczy antyrakietowej - najlepiej rozwalać ten cały ruski syf nad swoim krajem
  • do zatwierdzania ACTA - przecież pragniemy, żeby Amerykanie mieli wszystkie nasze dane i wtrącali się do naszych spraw
  • do zatrudniania pracowników najemnych - przecież nasza konkurencja nie będzie chciała ich zgarnąć
  • itd

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz