wtorek, 28 lutego 2012

Sekret sukcesu? Niech ludzie poczują, że są wyjątkowi!

Zastanawialiście się co czyni wielkie firmy WIELKIMI? Czy zaczynając swoją drogę chwalą się swoimi wspaniałymi produktami? Z drugiej strony. Dlaczego tak wiele wspaniałych wynalazków pokazanych światu nie zyskuje uznania?


Według mnie ważnym elementem sukcesu firm nie jest gloryfikowanie własnej wspaniałości, ale umożliwianie ludziom (przy pomocy swoich produktów)  wyróżnienia się w tłumie.

Google - wyszukiwarka pozwala na pokazanie szerokiej rzeszy ludzi tego co stworzyliśmy, pochwalenia się naszymi wysiłkami, tym czym żyjemy i co jest dla nas ważne. Nieistotne czy będzie to strona firmowa, sklep, który prowadzimy, blog, wiersze itp. dzięki Google zostaniemy dostrzeżeni, dostaniemy informacje zwrotną od ludzi, do których chcemy dotrzeć. Z drugiej strony gmail przez długi czas był serwisem dostępnym tylko "na zaproszenie". Otrzymanie takiego zaproszenia tez powodowało, że czuliśmy się wyjątkowi, wyróżnieni.

Facebook - serwis zaczynał na zasadzie podobnej do Gmail. Użytkownikiem, można było zostać tylko pod pewnymi warunkami (wspólnota uczelniana), tylko wybrani mogli mieć do niego dostęp. Teraz serwis jest dostępny dla wszystkich, ale wciąż pozwala się wyróżniać. Chwalimy się swoimi zdjęciami, zainteresowaniami, wspaniałymi wynikami w grach.

Youtube -  tak jak poprzednicy serwis pozwala na pochwalenie się swoimi talentami w postaci krótkich filmików. Zaskakujące jest to jak wiele talentów zostało odkrytych dzięki serwisowi i wsparciu tysięcy ludzi, użytkowników Youtube.

Przykładów sukcesów opartych na udostępnieniu innym możliwości "wyróżniania się" można podawać w setkach, ale najważniejsza jest chyba następująca myśl:

Aby stać się wielkim, trzeba pomóc innym ludziom w stawaniu się wielkimi, trzeba pozwolić, aby poczuli się wyjątkowi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz