sobota, 3 marca 2012

Czterej jeźdźcy

Planowałem dodać teraz posta na temat zimowej produkcji win, ale pobudka o 4 rano w sobotę skutecznie nakłoniła mnie do wpisu refleksyjnego (ale to zabrzmiało). Po serii audiobooków "odblokowałem" sobie w końcu ipoda i znalazłem czas, żeby posłuchać muzyki.

Jedną z piosenek, które mi się "wylosowały" byli "Czterej Jeźdźcy" Kultu z płyty "MTV Unplugged", którą dostałem w zeszłym roku od Domi. Piosenka długo się rozkręca, ale tekst, który sam w sobie jest bardzo prosty, skłania do myślenia. Z jednej strony uświadamia nam całe otaczające zło i to, że to wszystko może prowadzić do końca wszystkiego co znamy, a z drugiej napełnia wiarą, nadzieją i ogromnym entuzjazmem.Postanowiłem wrzucić kilka fragmentów (może Kazik się nie obrazi :P )

"Jadą czterej jeźdźcy, jadą(...)"

Oj jadą, jadą. Wydaje się, że jadą do nas od zawsze, od początku ludzkiej cywilizacji. To co niosą ze sobą towarzyszy ludziom od zawsze.Widząc co dzieje się ze światem można się zastanawiać czy dotrą do celu szybciej czy później.

"Pierwszy niesie ci głód
Głód w każdym miejscu twego ciała
Niesie ci głód, którego nie chcesz, a który dostaniesz i tak "


Wg mnie dziś głód to nie tylko głód fizyczny(który mimo cudów cywilizacji wciąż istnieje w niektórych częściach świata), ale również zachłanność i chciwość ludzka, a więc głód nie powodowany brakiem.

"Drugi niesie ci wojnę
Wojnę wokół całego ciebie
Niesie ci wojnę, której nie chcesz, a którą dostaniesz i tak "


Wojen na świecie nie brakuje, ale dołożyłbym tu też wszelkiego rodzaju spory, z którymi spotykamy się na co dzień. Wojną są też, przepychanki, ataki w internecie, wszelkiego rodzaju protesty, których ostatnio nie brakuje ze względu na kryzys wywołany przez chciwość (głód).

"Trzeci niesie ci śmierć
Śmierć duszy twej i twego ciała
Niesie ci śmierć której nie chcesz, a którą dostaniesz i tak"


Śmierć ciała to coś, co jest nieuniknione, ale wydaje mi się, że globalizacja zabija również nasze dusze, zabija naszą unikalność. Tworzy z nas armie klonów, którzy myślą tak samo, jedzą to samo, ubierają to samo, nie mają prawa do własnego zdania.

"Lecz nie trać nadziei
(...)
Czwarty jedzie z nimi
On potężniejszy jest od tamtych trzech
On niesie ci miłość i wiarę
I miłość i wiarę, nadzieję dla ciebie ma
Niesie ci słońce i gwiazdy
On potężniejszy jest od tamtych trzech..."

To są właśnie siły, które ukryte są w naszym wnętrzu i które są w stanie obronić nas przed tym co niosą inni jeźdźcy. Wystarczy, że odkryjemy je w naszym wnętrzu i nic nie będzie mogło nas złamać, pokonać, powstrzymać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz