czwartek, 15 marca 2012

Recykling czasu

Na komodzie stoi lampa w ciepłych barwach, przez jej abażur sączy się delikatne, ciepłe światło. Siedzący na czerwonej, skórzanej kanapie człowiek wydaje się jednak tego nie dostrzegać. Jego uwagę przykuwa tylko mrugające, jaskrawe, lekko błękitne i agresywne światło połączone z ogłupiającym i przekazującym puste treści głosem docierającym do niego przez kable prowadzące gdzieś daleko stąd. Człowiek ten widzi tylko to co ktoś inny chce mu pokazać, słyszy to co ktoś inny chce mu powiedzieć i myśli w sposób jaki jest życzeniem tego kogoś po drugiej stronie odbiornika...

No własnie, w takiej sytuacji siedzimy jak zahipnotyzowani. Zajęty mamy zmysł słuchu, zajęty mamy wzrok i zazwyczaj nie możemy lub nie chcemy się w żaden sposób ruszać. W ten sposób pozbawiamy się możliwości odzyskiwania, recyklingu czasu, którego potęga otwiera się przed nami, gdy zastępujemy jeden lub kilka zmysłów naszą wyobraźnią, abstrakcyjnym myśleniem, czyli tym, co odróżnia nas od zwierząt.

Nie używając zaś wyobraźni pozbawiamy się możliwości rozwoju i siły by spełniać własne marzenia. Tak na prawdę pozbawiamy się też własnych marzeń na rzecz realizacji marzeń innych ludzi. Czym bowiem jest np. reklama telewizyjna jak nie zachętą, żebyśmy poświęcając własne pieniądze, nasz cenny czas spełniali marzenia innych (właścicieli koncernów).

Przykładowo czytając książkę używamy wyobraźni by zastąpić nasz wzrok i zobrazować sobie to o czym czytamy. Używamy również wyobraźni by usłyszeć głosy tych, którzy opowiadają nam historię zapisaną na papierze. Wyobrażamy sobie zapachy, ciepłe promienie słońca i lekki podmuch wiatru na skórze.Używając wyobraźni pobudzamy się też do kreatywności i wpadamy na wspaniałe pomysły, które mogą poprawić nasze życie. Jednocześnie możemy słuchać muzyki, być w ruchu, jechać gdzieś autobusem, tramwajem, metrem i odzyskiwać czas, który zmarnowalibyśmy na gapienie się przez okno na mijające nas samochody i ciągle śpieszących się ludzi.

Podsumowując. Brakuje Ci czasu? Przestań oglądać telewizję!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz