sobota, 21 kwietnia 2012

Duże sprawy, które można załatwić małymi zmianami

Bardzo często widzimy sytuację, gdy ludzie znajdują sobie trudne, kosztowne ograniczenia do celów jaki chcieliby osiągnąć. Powszechne są stwierdzenia:

  • Założyłabym firmę, ale to wymaga dużego kapitału.
  • Zrobiłbym ten biznes, ale najpierw muszę mieć duży samochód.
  • Chciałbym mieć dziecko, ale najpierw muszę kupić mieszkanie.
Przykładów można podawać dużo. W każdym znajdziemy cel, marzenie i w każdym znajdziemy wymówkę ograniczenie, które często są sztucznymi tworami naszych umysłów, barierami, które stawiamy sobie sami. Skupiamy się na "kosztach", a nie na "zyskach".W drugiej połowie ubiegłego wieku w Nowym Jorku szalała fala przestępczości. Policja nie mogła sobie w żaden sposób z tym poradzić. Oczywiście przede wszystkim starała się zwalczać przestępstwa najpoważniejsze, czyli te z użyciem siły. Skutki były jednak marne.

I wtedy w latach 90-tych na czele policji stanął William Bratton. Wprowadził on zupełnie inny model działania oparty na teorii zbitej szyby, która zakładała, że jeżeli nie reaguje się na drobne zakłócenia porządku to zaczynają one przekształcać się w coraz poważniejsze przestępstwa. 

Policja zaczęła więc ścigać drobne wykroczenia, które były łatwiejsze do wykrycia i zwalczenia. Karała więc osoby przeskakujące przez barierkę w metrze, karała sikających pod drzewem, napastliwe żebranie.

I o dziwo przyniosło to efekty. Nie tylko zmniejszyła się ogólna ilość przestępstw, lecz przede wszystkim zmalała ilość przestępstw poważnych, na których policja nie skupiała się już w najwyższym stopniu.


Historia ta jest jednym z wielu przykładów na to, że powinniśmy się skupiać na łatwo osiągalnych, małych krokach, na drobnych zmianach i w ten sposób osiągnąć zamierzony "WIELKI" cel.Mały krok, mała zmiana pozwala posunąć się do przodu, próba "skoku" na dużą odległość zazwyczaj kończy się upadkiem.

Dodatkowo odpowiednia (i skończona) liczba takich małych kroków pozwala "bezpiecznie" dotrzeć w miejsce, które chcielibyśmy osiągnąć poprzez skok.

Ps. Jest też inna teoria na temat spadku przestępczości w Nowym Jorku. To radykalne spojrzenie na ten temat i związane ze zniesieniem zakazu aborcji można znaleźć w "Freakonomii" Levita i Dubnera.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz