niedziela, 22 kwietnia 2012

Edukacja. Szkolenie żywych narzędzi.

Ostatnio przemknął mi przed oczami artykuł na temat buntu amerykańskich rodziców przeciwko systemowi edukacji. Rodzice Ci twierdzą, że system nie kształtuje ich dzieci na ludzi o wolnych, otwartych umysłach lecz na pracowników korporacji, wyspecjalizowane maszyny do realizacji jednego konkretnego celu. Szkoły uczą nas poruszania się po pełnych ograniczeń czerwonych oceanach znanej wiedzy, a nie uczą nas jak wypłynąć na nieodkryte i pełne możliwości wody błękitnych oceanów. Trudno nie zgodzić się z tymi zarzutami. System edukacji nie uczy nas samodzielności. Uczy nas jak być wydajnymi pracownikami, narzędziami innych ludzi.Nie ma co się dziwić bo podstawy tego systemu pochodzą z ery manufaktur i fabryk, gdzie tacy ludzie byli najbardziej potrzebni tym stojącym wyżej w hierarchii społecznej.

Uczniowie piątkowi pracują dla trójkowych, a czwórkowi pracują dla rządu.

Przykładów na to można szukać wśród prezesów największych światowych przedsiębiorstw, którzy nie poszli na studia, albo rzucili je w pierwszych latach edukacji. W tym temacie potwierdzeniem może być też następujący cytat:

"Niewiedza uskrzydla. Mogłem to zrobić, bo nie wiedziałem, że się nie da" - Bill Atkinson

Uczniowie trójkowi najzwyczajniej nie posiadają wiedzy na temat pewnych prawidłowości, ich umysły nie zostały skażone ograniczeniami, na które trafili wcześniej "mądrzy tego świata" i rozwiązując pewne zagadnienia nie wiedzą, że ich problem jest teoretycznie nierozwiązywalny. Ich ścieżka jest dzięki temu łatwiejsza do pokonania mentalnie.

Uczniowie piątkowi muszą zatem zaprzeczać swojej własnej wiedzy, swojej "mądrości" aby mogli osiągać to do czego dochodzą trójkowi. A to nie jest jednak łatwe. Kto bowiem przyzna się, że piątka na dyplomie oznacza tylko tyle, że mają ograniczony umysł i w życiu są gotowi tylko do pełnienia roli "narzędzi" w rękach ludzi NAPRAWDĘ WOLNYCH.

Osobiście uważam, że wiedza szkolna, uniwersytecka umożliwia dobry start do tego, aby znaleźć się wśród ludzi, którzy nie widzą w świecie ograniczeń i wierzą, że można osiągnąć wszystko. Później ważne są już tylko "miękkie" umiejętności dzięki, którym możesz pokazać, że nie jesteś zwykłym automatem do wykonywania wyspecjalizowanych zadań.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz