poniedziałek, 11 czerwca 2012

Definicja "wolnego tempa"

Ostatnio zastanawiałem się nad definicją "wolnego tempa". Wydaje się, że połączenie tych słów jest jednoznacznie określone, ale...

Wg słownika języka polskiego wolny/wolne to:

- mogący postępować zgodnie z własną wolą, nie podporządkowany komuś lub czemuś; będący na swobodzie, nie uwięziony; nie zabroniony, nie skrępowany, 

ale również:

- odbywający się, przebiegający, wykonywany powoli, bez pośpiechu; powolny, nieśpieszny.

Gdy słyszy się słowa "wolne tempo" zazwyczaj myśli się o drugiej z tych definicji. Ja jednak czuję, że bardziej prawidłowa jest pierwsza. Każdy powinien dostosowywać życie do swoich potrzeb, realizować je zgodnie ze swoją wolą. Nie powinniśmy narzucać sobie woli innych. Pisze "my" bo nikt nie jest w stanie nas do niczego zmusić jeżeli na to nie pozwolimy.

Nasze "wolne tempo" powinno być dostosowane do realizacji celu naszego życia. Problemem jest jednak to, że większość z nas nie wie co jest i co może być celem, dla którego znaleźliśmy się na tym świecie. Z drugiej strony w ostatnio przeczytanej przeze mnie biografii Jobsa często padało stwierdzenie:

"Podróż jest nagrodą"

Ja odczytuje to tak, że nie jest ważne czy osiągniemy nasz aktualny cel czy nie, w trakcie drogi do niego zawsze coś zyskamy. Zyskamy doświadczenie.

I tak na zakończenie coś co powinno podsumowywać "wolne tempo" dla każdego z nas:


Lubię mieć poczucie, że jestem tam gdzie chcę i powinienem być, a nie tam gdzie zmuszają mnie i widzą moje miejsce inni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz