piątek, 24 maja 2013

Problemy ze zbieraniem do przedszkola. Czeklista.

Podejrzewam, że sporo osób ma problemy z porannym zbieraniem dzieciaków do przedszkola. W moim przypadku Pati znajduje milion ciekawszych rzeczy niż przygotowywanie się do wyjścia.

Jednak ostatnio znalazłem na to niezły patent. Niestety w obecnej formie wymaga on ode mnie lekkiego nakładu pracy z kartką i ołówkiem :P

Sposób jest bardzo prosty. Rysuje na kartce rzeczy, które Pati ma wykonać rano jak np. mycie zębów, ubieranie poszczególnych części garderoby itp., a następnie po wykonaniu kolejnych zadań odznaczamy je na tej liście w postaći "ptaszków". Działa rewelacyjnie. Już któryś dzień z rzędu nie muśimy się użerać z córką. A poranne "zbieranie się" do przedszkola jest szybkie, łatwe i przyjemne. Polecam jak ktoś ma takie problemy.Zastanawiam się czy nie warto byłoby stworzyć jakiegoś prostego oprogramowania z ładnymi obrazkami, aby ułatwić przygotowywanie takich "czeklist" dla dzieci.

3 komentarze:

 1. Fajnie, że znaleźliście sposób na to :) Podoba mi się ten pomysł, bo nie jest oparty na nagrodach (motywacji zewnętrznej), które na dłuższą metę nie są niczym dobrym, natomiast odwołuje się do potrzeb dziecka - wpływania na otoczenie i samego siebie, odwołuje się też do samodzielności i autonomii, wywołuje poczucie odpowiedzialności :) I świetnie porządkuje dzieciom to, co mają zrobić po kole, bo
  dzieciaki mimo że niby wiedzą, to mają problem. Podobny sposób można zastosować np. przy sprzątaniu dużej ilości rzeczy w pokoju ;)

  Pozdrawiam :)
  Emilia

  OdpowiedzUsuń
 2. Na dzieciaki zawsze działa jeśli poinformujesz je co ich czeka, tzw. planowanie. W tym przypadku dochodzi wizualizacja, która jeszcze bardziej podkreśla co czeka dziecko. Ogólnie są to techniki dla dzieci z zespółem aspergera. Odpowiednio sprzedane będzie stanie się zabawą.

  Pozdrawiam,
  Artur

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Werbalne planowanie jest raczej mało skuteczne na zaspane dzieci :) Obrazki działają super.

   Usuń