niedziela, 24 listopada 2013

Twój cel jest zbyt prosty


Czy można być tak ograniczonym, żeby marzyć za mało? Czy można wyznaczać sobie zbyt proste cele? Niestety najczęściej tak właśnie jest. A gdy zbyt mało chcesz to nie oczekuj, że ktoś da Ci więcej. Pogadajmy o kasie...


Jak byłem nastolatkiem miałem to szczęście, że na wakacje mogłem wyjechać do Niemiec do pracy. Robiłem różne rzeczy. Zbierałem truskawki, wyrywałem chwasty, sortowałem i pakowałem warzywa, a nawet wywoziłem gnój  (do dziś pamiętam jak po tej akcji mój srebrny łańcuszek zrobił się czarny).

Zarabiając 10 marek na godzinę i 2000 marek na miesiąc wyobrażałem sobie ze w Polsce zarobki na poziomie 5000 zł pozwoliłyby na spokojne życie. Cóż byłem młody, głupi i nie znałem zasad rządzących rynkiem. Niemniej taki miałem cel. Po studiach znaleźć robotę i zarabiać 5000 zł.

Czy łatwo taki cel zrealizować? Tak. Łatwo.

Taki cel łatwo nawet osiągnąć w dużo większym zakresie.

Wystarczy, że chcesz pracować. Wystarczy, że dostrzegasz potrzeby usprawniania swojej pracy. Wystarczy, że usprawniasz tą pracę. Banalnie proste... Wystarczy chcieć.

Oczywiście abstrahuje tu od organizacji czy firm opartych na nepotyzmie, gdzie inne czynniki mają wpływ na postrzeganie pracownika :)

OK. Osiągnąłeś swój cel. Osiągnąłeś go szybko. I co teraz?

Okazuje się, że potrzeby są większe no to obierzmy trochę większy cel. Ale w którym kierunku ruszyć żeby go osiągnąć? Tu gdzie jestem "dobiłem sufitu"? To trzeba spróbować, gdzie indziej, ale tam trzeba zaczynać wszystko od początku. Cholera!

A co by było, gdybym idąc na studia założył, że moim celem jest zarabianie np. 10 mln zł miesięcznie?

Niewykonalne? Cóż są tacy, którzy mają więcej i wcale nie uważam że są w czymś lepsi czy bardziej inteligentni. Obrali po prostu bardziej ambitny cel.

A co by było gdybyś założył teraz, że za rok będziesz miesięcznie zarabiać 24 000 zł, za dwa 48 000 zł, za trzy 100 000 zł, za cztery 250 000 zł, a za pięć 500 000 zł? I teraz odpowiedz sobie na pytanie co musisz zrobić, aby do tego dojść. Zacznij metodycznie działać i pod żadnym pozorem nie schodź z obranej ścieżki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz