piątek, 11 kwietnia 2014

"Poradnik pozytywnego myślenia" (2012) - zaburzenia psychiczne i budowanie życia od nowa


"Życiem rządzi przypadek, (...) jest popieprzone i przypadkowe do chwili, aż spotka się kogoś, kto nada temu wszystkiemu sens, choćby tylko na chwilę."
Tiffany


Pat Solatano cierpi na zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Energiczny, wpadający w ekstremalne nastroje mężczyzna, po zdradzie żony spędza osiem miesięcy w szpitalu psychiatrycznym. Po powrocie do domu, próbuje się pozbierać i odzyskać miłość, a wrócić do równowagi pomagają mu książki i jogging. I właśnie wtedy, podczas jednego z treningów, na jego drodze (dosłownie!) pojawia się Tiffany. 

Postrzelona, zmagająca się z depresją po śmierci męża kobieta i mężczyzna, po którym nie wiadomo czego się spodziewać. Spotkanie tych dwojga wróży katastrofę. A jednak ekscentryczna Tiffany okazuje się być tą osobą, której Pat najbardziej potrzebuje, aby wyjść na prostą. 

Na uwagę przede wszystkim zasługują odtwórcy głównych ról. Bradley Cooper świetnie poradził sobie z rolą zmagającego się z psychicznymi problemami Pata. Jego bohater jest szczery do bólu i naładowany energią, którą ciężko rozładować. Cooper wcześniej kojarzył mi się głównie z rozrywkowymi komediami i miło było zobaczyć go w czymś głębszym i bardziej wymagającym. Natomiast Jennifer Lawrence za każdym razem mnie zaskakuje. Ekspresja Tiffany, jej nieprzewidywalność porównywalna z nieprzewidywalnością Pata i cięty język o dziwo budzą sympatię. I jest jeszcze Robert DeNiro, grający ojca Pata, i jego nerwica natręctw. Mistrzostwo. 

Plusem filmu jest wartka akcja, spójna fabuła i dialogi, z których w każdej chwili może wyniknąć kolejna katastrofa. Ujęcia zdają się odzwierciedlać nastroje Pata, przez co obraz jest niezwykle dynamiczny. Z ekranu wręcz wylewają się emocje. Jest to swoista mieszanka, od euforii aż po agresję. A jednak całość naładowana jest bardzo pozytywnie. Reżyser "Poradnika pozytywnego myślenia", David O. Russel, pracował nad scenariuszem pięć lat i przerabiał go ponad dwadzieścia razy. Dlaczego? Ponieważ jego syn cierpi na tą samą chorobę co Pat. Przez to Russell czuł osobisty związek z "Poradnikiem..." i to dopracowanie widać na każdym kroku.

Jedno spotkanie może zmienić wszystko i stać się początkiem czegoś nowego. "Poradnik pozytywnego myślenia" przyjemnie się ogląda, można się i pośmiać i wzruszyć. A przede wszystkim zrozumieć, że z zaburzeniami psychicznymi też można w miarę normalnie żyć. 


"Pamiętaj, przyszłość zaczyna się dziś."
                                                   Pat Solatano
                                                                                                    

***
Silver Linings Playbook, 2012


Cytaty pochodzą z książki: "Poradnik pozytywnego myślenia" Matthew Quick

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz