wtorek, 18 listopada 2014

4 powody dla których nie powinieneś załatwiać spraw przez znajomych


Jeżeli masz do załatwienia jakąś nietypową sprawę. Chcesz dokonać kosztownego zakupu. Nie ufasz ludziom bo na pewno będą chcieli cię wydymać. Wtedy szukasz pomocy u znajomych. Ale to też są ludzie i to tacy, których nie możesz weryfikować i korygować ze względu na łączące was relacje.


Zbędny dług wdzięczności

No dobra. Załatwiłeś sprawę. Zapłaciłeś za to tak jakbyś zapłacił na rynku, a nawet więcej. Ale i tak czujesz dług wdzięczności. Nie jest to komfortowe.

Wychodzi drożej i dłużej

Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że załatwianie spraw znajomych ma najczęściej najniższy z możliwych priorytetów. Dlatego tego typu sprawy idą zazwyczaj bardzo wolno, a ich przyśpieszanie wymaga kosztownych motywatorów w postaci różnorodnych prezentów. Płacisz więc standardową stawkę, a do tego dopłacasz za wszelkiego rodzaju bonusy. A na koniec okazuje się, że dostałeś fuszerkę zrobioną na odwal i płacisz drugi raz za to żeby było dobrze.

Nie możesz skrytykować więc bierzesz z dobrodziejstwem inwentarza

Jeżeli pomaga ci znajomy to ciężko ci cokolwiek zweryfikować, a tym bardziej skrytykować. Nie możesz przecież okazać braku zaufania do osoby, która z "dobrego serca" ci pomaga. Jak to mawiają: "darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby". Później okazuje się, że dostajesz coś co jest zrobione na odwal i po najniższej linii oporu. Ale na krytykę i reklamacje nie ma tu miejsca.

Na końcu żal, brak zaufania  i popsute relacje

Na koniec okazuje się, że nie załatwiłeś swojej sprawy w najlepszy z możliwych sposobów. Masz żal, że twój znajomy specjalista nie ostrzegł cię przed pułapkami, w które wpadłeś, że nie doradził ci najlepszego rozwiązania. I teraz musisz się sam użerać z problemami. To wpływa na utratę zaufania i zniszczone relacje. Sparzyłeś się więc drugi raz nie podejdziesz do tego ognia. I będziesz przed nim ostrzegać innych.

Łatwiej jest bez relacji

A gdyby nie było relacji? Nie miałbyś oporów przed wymaganiem wysokiej jakości. Nie miałbyś oporów żeby wytknąć wszystkie błędy i zareklamować to za co płacisz. Bez dodatków i późniejszych poprawek cena wyszłaby ci też dużo niższa. Zyskałbyś spokój, a ze znajomym wciąż mógłbyś chodzić na piwo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz