sobota, 31 stycznia 2015

Nuda zabija. Nuda kreuje.


Nuda powoduje choroby, a nie zwalczana sprowadza nawet śmierć. Ale są takie rodzaje nudy, które są źródłem postępu cywilizacyjnego i prowadzą do samospełnienia.


Nuda prowadzi do chorób

Nudzimy się, gdy nie mamy nic do roboty albo gdy uważamy, że wykonywana przez nas praca nie służy żadnemu większemu celowi lub gdy czujemy, że to co robimy jest poniżej naszych możliwości. Mamy dużo czasu i słaby stan emocjonalny. Sięgamy po papierosy, po alkohol, po leki uspokajające, a nawet narkotyki. Najczęściej sięgamy jednak po jedzenie. Słodycze. Czipsy. Byle tylko czymś się zająć. Byle nie myśleć o otaczającym i obezwładniającym bezsensie własnej egzystencji.

Nuda zabija prędzej czy później

W skrajnych przypadkach terapia nie działa i ludzie kończą ze sobą. Czasem nawet nieświadomie. Wystarczy popatrzeć na starych ludzi na emeryturze. Wyciszają się zawodowo i zaczynają czuć się niepotrzebnym ciężarem. Wytrzymują rok, dwa, czasem dziesięć i odchodzą. Z drugiej strony mamy tych młodych, którzy robią to szybko i bardzo boleśnie lub mniej radykalnych przypadkach stosują terapię "używkową".  Jeżeli terapia działa to wyniszczają swój organizm do takiego stopnia, że i tak powoli doprowadzają do swojej śmierci.

Dobry rodzaj nudy

Są jednak ludzie, którzy zabiegani życiem wykorzystują krótkie chwile nudy bardzo kreatywnie. Chwila pod prysznicem. Chwila oczekiwania na tramwaj. Chwila w kościele. Tam przychodzą do głowy myśli zmieniające ludzi i świat. Tam kwitnie kreatywność.

Zmarnowany czas

Dobra nuda różni się od tej złem stanem emocjonalnym człowieka. Gdy ten stan jest zły marnujemy czas, marnujemy swoje szanse. Gdy jest dobry to w okresach nudy ładujemy swoje baterie i bierzemy rozpęd do nowej przygody.

Jak przekształcić rodzaj nudy 

Złą nudę w dobrą można przekształcić za pomocą zmian w swoim otoczeniu. Posłuchaj nowego rodzaju muzyki. Weź urlop i wybierz się na wycieczkę do nowego miejsca(popatrz jak czujesz się po urlopie wakacyjnym). Zacznij jeździć do pracy innymi drogami. Zacznij obserwować. Inspiracje przyjdą same. A ty zaczniesz żyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz