Przejdź do głównej zawartości

Cebularz - domowy przepis - symbol Lubelszczyzny

Dziś Domi zobaczyła na facebooku reklamę promującą Lubelszczyznę. Na zdjęciu była dziewczyna trzymająca w ręku cebularza - bułkę, placek z kawałkami cebuli zapieczonymi na wierzchu.

Przypomina mi się też, że w Goraju (miejscowość na Roztoczu) co roku organizowane jest "Święto Cebuli". Skoro to warzywo jest takie popularne na Lubelszczyźnie nic dziwnego, że cebularz jest przysmakiem charakterystycznym dla tego regionu.

Jak tylko jesteśmy w Biłgoraju staramy się "ogarnąć" jakiegoś cebularza. Niestety te, które można kupić w Warszawie z cebularzami mają wspólną tylko nazwę. Nie wspomnę już o tym, że robione są z jakiegoś "chemicznego" proszku.

Pod wpływem wspomnianego zdjęcia promującego Lubelszczyznę Domi postanowiła upiec na wieczór kilka cebularzy. Efekt widać poniżej:


Ciepły cebularz z masełkiem na wierzchu - Pycha!

Teraz pozwolę Domi przejąć klawiaturę, aby podzieliła się przepisem:

Ciasto na cebularze:
1/2 kg mąki pszennej (dałam pełnoziarnistą)
50 g świeżych drożdży
1 szklanka mleka
60 g masła
2 łyżeczki soli
1 łyżka cukru
1 jajko

Na wierzch:
2-3 cebule
2-3 łyżki maku (z braku maku, dałam kminek)
1 łyżeczka soli
olej do podsmażenia cebuli

Przygotowanie:
Drożdże rozkruszyć w miseczce, dodać 1/3 szklanki ciepłego mleka, cukier i 2 łyżki mąki.Pozostawić do wyrośnięcia. W tym czasie podgrzać pozostałe mleko i rozpuścić w nim masło. Do miski wsypać mąkę, dodać sól, mleko z masłem i wyrośnięty rozczyn. Jajko roztrzepać i dodać do reszty składników, pozostawiając niewielką ilość do posmarowania placków. Zagnieść elastyczne, gładkie ciasto - powinno odstawać od ręki. Jeśli jest zbyt kleiste, dodać nieco więcej mąki. Zagniecione ciasto przykryć i odstawić do wyrośnięcia (na około 1,5 godziny).
Cebulę pokroić w kostkę i podsmażyć na oleju, dodając sól i mak.

Wyrośnięte ciasto podzielić na części (mi wyszło 12 sztuk - 4 duże i 8 małych). Rozwałkować na placki i ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Brzegi każdego placka posmarować roztrzepanym jajkiem, a na środek nałożyć podsmażoną cebulę. Pozostawić do wyrośnięcia na około 30 min.

Piekarnik nagrzać do 200 stopni Celsjusza i piec cebularze przez około 20 - 25 min.

Tak jak napisał Mariusz - najlepsze są jeszcze ciepłe, posmarowane masłem :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak pokonać Leśnicę? Wiedźmin 3: Dziki Gon

Jednym ze zleceń, które możemy znaleźć na tablicach w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon jest Leśnica. Jak się okazuje po małym śledztwie, Leśnica uprzykrzająca życie mieszkańcom jednej z wiosek to Północnica. Upiór, powstały po nagłej śmierci nieszczęśliwie zakochanej kobiety, najsilniejszy jest w okolicach północy. Dlatego ważna jest godzina, o której rozpoczniemy z nim walkę. Najwcześniej Północnica pojawi się przy ognisku o godzinie 21. Musimy pamiętać, że Północnica jest duchem, dlatego najważniejszy w walce z nią jest znak Yrden. W tej magicznej pułapce upiór staje się materialny i możemy zadać mu obrażenia. Oczywiście walczymy srebrnym mieczem, który dodatkowo można wzmocnić olejem przeciwko upiorom. Składniki na niego możemy bez problemu dostać u Guślarza (jest to jedno z zadań fabularnych). Podczas walki Północnica tworzy trzy swoje lustrzane odbicia. Możemy je pokonać poza działaniem magicznej pułapki i powinniśmy to zrobić jak najszybciej. Wystarczy 1-2 uderzenia miecza. Nasza

Suszony serek babci Marysi - wielkanocny przysmak

Jak już wcześniej pisałem zbieramy różne przepisy od naszych babć. U mnie w rodzinie na tradycyjne wielkanocne śniadanie zjada się barszcz(zalewajkę), którym zalewa się pokrojone ma małe części chleb, różne mięsa, kiełbasy, jajka i bardzo charakterystyczny suszony ser biały . Ser o którym piszę jest wyjątkowy w smaku i warto poznać tajemnicę jego przygotowania. Zacznijmy może od niezbędnych składników: 1 kg sera białego (najlepszy jest tłusty, ale można zrobić wersję light) 4 jajka sól Za pomocą łyżki lub widelca rozdrabniamy ser,... ...dodajemy jajka, doprawiamy według uznania solą... ... i mieszamy... ... aż uzyskamy gładką, jednolitą konsystencję. Na talerzu rozkładamy złożoną na pół pieluchę (można użyć gazy, ale wcześniej należy ją porządnie wypłukać i wygotować, aby pozbyć się gorzkich dodatków wyjaławiających). Na tak przygotowaną pieluchę wykładamy naszą mieszaninę... ... i dokładnie zawijamy. Należy uważać, żeby na górze nie znalazł się, żaden węzeł, bo

Paskudztwa w kiszonej kapuście - substancje, właściwości, kalorie

Kiszona kapusta. Myślimy: samo zdrowie, probiotyki, dobro. Wydawałoby się, że jest to coś tak prostego, że ciężko coś w niej zepsuć. A jednak idziemy do sklepu chwytamy za plastikowe opakowanie i zajadamy się szkodliwą chemią.