Przejdź do głównej zawartości

Jak sprawdzić czy miód jest fałszywy?

Już po raz trzeci planuję przygotować miód pitny. W związku z tym postanowiłem napisać kilka słów o sprawdzaniu fałszywych miodów. Proste i szybkie testy jakie możemy wykonać to:

 • Upuszczenie kropli miodu na gładką powierzchnię. Prawdziwy miód nie będzie się toczył (Domi porównuje to do kropli wody na obrusie plamoodpornym :P). 
 • Gdy weźmiemy łyżkę miodu i wlejemy ją z powrotem do słoika powinna się utworzyć górka, a nie dołek.
 • Prawdziwy miód po jakimś czasie się krystalizuje.
 • Uwagę należy również zwrócić na miód, który wlewany ciągnie się jak nitka bo to oznacza, że prawdopodobnie został sfałszowany syropem owocowym lub ziemniaczanym.Miód zafałszowany przez dodanie skrobi można rozpoznać gotując łyżkę miodu w szklance wody, a następnie dodając do niego dwie krople jodyny. Jeżeli mieszanka zabarwi się na czarno lub niebiesko oznacza to fałszerstwo skrobią.

A co do soków owocowych. W dzisiejszym świecie wygrywa ten, kto produkuje więcej i taniej. Nic dziwnego, że pszczelarze "pomagają" pszczołom podsuwając im pod ule soki owocowe czy wręcz zwykły cukier! Takie miody nie mają w sobie takich właściwości jak te od pszczół pracowicie zbierających nektar/pyłki z roślin, ale pszczelarze się bogacą. Osobiście myślę, że dziś ciężko znaleźć "niepodrasowane miody" w sklepie, a nawet bezpośrednio u pszczelarzy.

I sama krystalizacja. Miód jest płynny, ale tylko zaraz po jego zebraniu. Im więcej czasu upływa od jego zebrania tym bardziej powinien on być skrystalizowany. Widziałem gdzieś informację, że miód zebrany w danym roku już w okolicach listopada powinien się krystalizować. Jeżeli się nie krystalizuje to albo jest fałszywy, albo pszczelarz za bardzo i wielokrotnie go podgrzewał właśnie w celu uzyskania płynnej konsystencji. 

A każdy wie, że podgrzewanie miodu powyżej 40 stopni Celsjusza zabija w nim jego właściwości bakteriobójcze.

Cóż tym razem i ja zabiję te właściwości bo planuje sycić miód :P 

Komentarze

 1. o w takim razie mój miód jest fałszywy, robi wszystko czego nie powinien :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Miodem fałszowanym na pewno jest miód przegrzany w czasie przeprowadzania go w postać płynną, oraz miód uzyskany od pszczół dokarmianych syropem z sacharozy wiosną i latem, kiedy pszczoły mają nektar, spadź i pyłek. Natomiast miód odebrany za wcześnie, i dlatego mający trochę za dużo wody, nie można nazwać fałszowanym.
  Tej drugiej wady miodu - wymagane prawem - badanie laboratoryjne nie wykryje, kiedy taki miód jest produktem małowartościowym, ponieważ ma bardzo mało cennych substancji odżywczych i leczniczych.
  Wobec powyższego nie należy kupować miodów płynnych jesienią i zimą, oraz jasnych od niezaufanych pszczelarzy, ponieważ są tacy, którzy karmią pszczoły sacharozą, a i tacy, którzy sprzedają miód chiński też kiepskiej jakości, choć spełniający - podobnie jak pierwszy - wymagania normy państwowej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Metody fałszowania miodu

  Najczęstszym procederem stosowanym przez nieuczciwych producentów miodu jest mieszanie go z wodą i cukrem (syntetyczny miód to nic innego jak roztwór wody i cukru), „wzbogacanie” syropem ziemniaczanym, syropem buraczanym lub melasą. Aby sztuczny twór wiarygodnie udawał naturalny produkt dodaje się do niego substancje zapachowe i smakowe oraz mąkę, której zadaniem jest zagęszczenie miodu (dzięki mące może się wydawać, że w sztucznym miodzie zachodzi krystalizacja, która jest przecież wyznacznikiem prawdziwości produktu). Syrop glukozowo-fruktozowy, który wytwórcy dodają do fałszywego miodu, jest niezdrowy i często występuje jako dodatek w różnych produktach spożywczych. Syntetyczny miód jest rozwodniony i wielokrotnie podgrzewany po to, by zachować płynną i „lejącą” konsystencję (to podstawowe kryterium rozpoznawania zafałszowanego produktu: jeśli długo pozostaje płynny możemy mieć pewność, że nie jest naturalny). Producenci na masową skalę podejmują działania mające na celu zmianę składu miodu: dokonują tego poprzez dodawanie odpowiednich substancji do gotowego produktu lub zafałszowują miód już na etapie jego powstawania (np. karmiąc pszczoły cukrem). Jak twierdzą eksperci, winę za powszechny proceder fałszowania miodu ponoszą również sami konsumenci: jesteśmy przekonani, że miód, który się krystalizuje jest produktem gorszym jakościowo, a to przecież nieprawda! Każdy wartościowy i naturalny miód prędzej czy później poddaje się krystalizacji i właśnie ten proces jest najlepszym świadectwem jego autentyczności. Fałszowanie miodu ułatwiają również niesprecyzowane przepisy prawa, które pozwalają na sprzedaż produktów, które z miodami nie mają nic wspólnego.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak pokonać Leśnicę? Wiedźmin 3: Dziki Gon

Jednym ze zleceń, które możemy znaleźć na tablicach w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon jest Leśnica. Jak się okazuje po małym śledztwie, Leśnica uprzykrzająca życie mieszkańcom jednej z wiosek to Północnica. Upiór, powstały po nagłej śmierci nieszczęśliwie zakochanej kobiety, najsilniejszy jest w okolicach północy. Dlatego ważna jest godzina, o której rozpoczniemy z nim walkę. Najwcześniej Północnica pojawi się przy ognisku o godzinie 21. Musimy pamiętać, że Północnica jest duchem, dlatego najważniejszy w walce z nią jest znak Yrden. W tej magicznej pułapce upiór staje się materialny i możemy zadać mu obrażenia. Oczywiście walczymy srebrnym mieczem, który dodatkowo można wzmocnić olejem przeciwko upiorom. Składniki na niego możemy bez problemu dostać u Guślarza (jest to jedno z zadań fabularnych). Podczas walki Północnica tworzy trzy swoje lustrzane odbicia. Możemy je pokonać poza działaniem magicznej pułapki i powinniśmy to zrobić jak najszybciej. Wystarczy 1-2 uderzenia miecza. Nasza

Suszony serek babci Marysi - wielkanocny przysmak

Jak już wcześniej pisałem zbieramy różne przepisy od naszych babć. U mnie w rodzinie na tradycyjne wielkanocne śniadanie zjada się barszcz(zalewajkę), którym zalewa się pokrojone ma małe części chleb, różne mięsa, kiełbasy, jajka i bardzo charakterystyczny suszony ser biały . Ser o którym piszę jest wyjątkowy w smaku i warto poznać tajemnicę jego przygotowania. Zacznijmy może od niezbędnych składników: 1 kg sera białego (najlepszy jest tłusty, ale można zrobić wersję light) 4 jajka sól Za pomocą łyżki lub widelca rozdrabniamy ser,... ...dodajemy jajka, doprawiamy według uznania solą... ... i mieszamy... ... aż uzyskamy gładką, jednolitą konsystencję. Na talerzu rozkładamy złożoną na pół pieluchę (można użyć gazy, ale wcześniej należy ją porządnie wypłukać i wygotować, aby pozbyć się gorzkich dodatków wyjaławiających). Na tak przygotowaną pieluchę wykładamy naszą mieszaninę... ... i dokładnie zawijamy. Należy uważać, żeby na górze nie znalazł się, żaden węzeł, bo

Tylna lampa w Audi A4

Od kilku miesięcy komputer w moim Audi A4 B7 "krzyczał", że nie działa prawa tylna lampa. Początkowo żarówka świeciła słabiej, ale od jakiegoś czasu przestała zupełnie działać. Ostatnio udało mi się znaleźć trochę czasu i zabrałem się za wymianę tej spalonej żarówki. W bagażniku tuż przy lampie zlokalizowałem okrągłą klapkę. Ściągnąłem ją przy pomocy śrubokręta. W środku widoczna jest śruba, którą można odkręcić imbusem o rozmiarze 17. W swoich narzędziach takiego klucza nie znalazłem więc postanowiłem poszukać go w sklepach. Niestety nigdzie takiego nie znalazłem. Największe jakie były dostępne to 12, a i ich cena nie była dla mnie zadowalająca (ok 20zł). Postanowiłem poszukać alternatywy. Najprostszym rozwiązaniem było kupienie śruby 17 z nakrętkami na wagę. Całość kosztowała poniżej 2 zł :) Teraz przy pomocy takiego narzędzia i płaskiego klucza mogłem odkręcić śrubę trzymającą lampę. Wyciągnięcie lampy jest stosunkowo proste. Później należy odłączyć kabel