Tak doskonałego smaku ketchupu jeszcze nigdy nie uzyskałem. Po 3 latach regularnej letniej produkcji znalazłem w końcu swój idealny przepis. Spróbujcie zrobić ten ketchup, a sami się przekonacie. Jest smacznie, naturalnie i bez chemii. Po prostu domowo.
Składniki
- 5 kg pomidorów
- 4 papryki (czerwone)
- 3-4 cebule
- 6 ząbków czosnku
- 10 łyżek oliwy
- 10 łyżek cukru
- szklanka octu
- sól
- pieprz
- świeża bazylia
Przepis
Aby ułatwić przygotowywanie ketchupu wspomagam się wyciskarką jednoślimakową, która rozdrabnia warzywa i oddziela od nich skórki. Alternatywnie można stosować przecieranie warzyw przez sitko.
Przygotowanie i krojenie
Pomidory, paprykę myjemy. Usuwamy z nich gniazda nasienne, a następnie kroimy warzywa na kawałki (mogą być grube i tak za chwilę je rozgotujemy). Cebulę obieramy z łupin i również kroimy.
Zmiękczanie warzyw
Pokrojone warzywa wrzucamy do garnka i dusimy, aż się rozpadną. Powstałą masę chwilę studzimy.
Przecieranie warzyw
Ostudzone warzywa traktujemy blenderem(dzięki temu wyciskarka lepiej poradzi sobie z naszym ketchupem), wrzucamy do wyciskarki i w ten sposób oddzielamy skórki i nasionka od miąższu. Dzięki tej metodzie odpadu jest bardzo mało.
Redukowanie
Przetarte warzywa wrzucamy ponownie do garnka. Dodajemy do nich zmiażdżone ząbki czosnku, oliwę, cukier. Tak powstały sos redukujemy, aż uzyska pożądaną przez nas gęstość. Trzeba uważać, żeby go nie przypalić. W trakcie redukowania doprawiamy też nasz ketchup solą i pieprzem.
Bazylia na koniec
Gdy sos zgęstnieje dodajemy do niego posiekaną świeżą bazylię i pakujemy do słoiczków. Jeżeli słoiczki nie zamkną się przy pakowaniu ciepłego sosu należy je zapasteryzować. Dobrze też oznaczyć słoiczki odpowiednimi etykietami. Słoiczki najlepiej przechowywać w chłodnym miejscu np. piwnicy.
Słońce zamknięte w słoiczku
Taki domowy ketchup jest wspaniałym dodatkiem do potraw na chłodniejsze dni. Ładuje nasze akumulatory smakami lata. No i wiesz co jesz.
Komentarze
Prześlij komentarz